Malta Hakkında

Avrupa ve Afrika’nın ortasında yer alan Malta, Akdeniz bölgesinde kilit bir stratejik konuma ve doğal bağlantı hatlarına sahiptir. Malta bir adalar topluluğudur. Bu adalardan Malta, Gozo ve Comino’da yerleşim bulunmaktadır. Kuzeyinde Sicilya, güneyinde Libya bulunan ülke, dünyanın en işlek nakliye rotalarından biri üzerinde konumlanmıştır. Malta’nın Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki ülkeleriyle kültürel ve derin tarihi bağlantıları vardır.

ilk yerleşim Neolitik Döneme dayandığı Malta, Mısır piramitlerinden bile daha eski tapınaklarıyla çok uzun ve köklü bir tarihe sahiptir. Stratejik konumu nedeniyle Malta tarih boyunca Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Araplar, Normanlar, İspanyollar, St. John Şövalyeleri, Fransızlar ve İngilizler’in sahip olmak istediği bir coğrafya olmuştur. Tüm bu Medeniyetlerin adada bıraktığı  eserlerin oluşturduğu eşsiz bir kültür mozaiği ile Malta dev bir açık hava müzesidir.

Birleşik Krallık’tan ayrılıp, 1964 yılında bağımsızlığına kavuşan Malta, 2004 yılında AB üyesi, 2007 yılında ise Schengen Ülkeleri, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi gibi birçok uluslararası ve bölgesel kuruluşlara üye olmuştur. 1 Ocak 2008’de Avro Bölgesine dahil olmuştur. Malta ekonomisi AB üyeliği sonrasında önemli bir atak yapmıştır. Yabancı kaynaklı yatırımlarda artış ve ihracatın çeşitlenmesi gibi etkenler ekonomik büyümenin arkasındaki önemli etkenler olmuştur. Çok sayıda uluslararası şirket Malta’da işlemlerini yürütmektedir.

Ülke ekonomisi başta denizcilik, turizm, bankacılık, dil eğitimi ve  online oyunlar olmak üzere büyük oranda hizmet sektörüne dayanmaktadır. Sanayi sektörünün ekonomide küçük bir paya sahip olsa da önemli rolü bulunmaktadır. Birçok uluslararası firma Kuzey Afrika’daki operasyonları için Malta’yı bir üs olarak kullanmaktadır. Stratejik konumu, siyasi istikrarı, mali teşvikler ve modern altyapısı; ülkeyi Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’da iş yapmak isteyen şirketler için doğal bir merkez konumuna getirmektedir. Uluslararası yayınlanan raporlarda Malta; küresel rekabet, insani gelişmişlik ve ekonomik serbestlik endekslerine sıralamalarda yükselen başarı grafiği ile dikkat çekmektedir.

Malta dünyanın en önemli turizm noktalarından birisidir. Kilometrekareye düşen kişi sayısına göre ise dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisidir. Doğal bir derin deniz limanı olan Malta, deniz ticaret filosunun büyüklüğü bakımından dünyada altıncı, Avrupa’da ise birincidir.

Malta ekonomik büyümeyi artırmak amacı ile ülkeye doğrudan yabancı yatırım çekmeyi hedeflemektedir. Ülkede tüm sektörler doğrudan yabancı yatırımlara açıktır. Akdeniz ülkeleri içinde  iklimi, ekonomisi ve turizmi ile öne çıkan Malta’ya yerleşmeyi tercih eden yatırımcı ve gurbetçi sayısın her geçen gün artması sayesinde ülkenin gün geçtikçe uluslararası alandakı prestiji hızla yükselmektedir.

 

 

Sosyal Medya